Ustawa o Policji reguluje stosunek służbowy prawie 100 000 funkcjonariuszy Policji – jest zatem dla policjantów niczym Kodeks pracy dla pracowników. Dodać należy, że jest to także pierwszy akt normatywny regulujący po roku 1989 status prawny służby mundurowej i jej funkcjonariuszy. Co więcej, można powiedzieć, że Ustawa o Policji jest niejako „ustawą matką”, na której wzorował się ustawodawca regulując kompetencje i stosunki służbowe w innych służbach mundurowych takich jak np. Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, czy Biuro Ochrony Rządu. Prezentowany Komentarz nie dotyczy więc samej tyko policji, ale faktycznie jest swego rodzaju wyznacznikiem, do którego mogą odwoływać się osoby odbywające służbę w innych służbach mundurowych lub mające do czynienia z działalnością tych służb.
Prezentowana pozycja - Ustawa o Policji. Komentarz zawiera omówienie przepisów ustawy z dnia 6.4.1990 r. o Policji. Książka została napisana przez grono specjalistów: dr Bartłomieja Opalińskiego, dr hab. Macieja Rogalskiego oraz dr hab. Przemysława Szustakiewicza.
Prezentując w sposób wszechstronny dorobek doktryny i judykatury oraz obejmując najnowsze orzecznictwo i aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych komentarz szczegółowo opisuje m.in:
Poruszane zagadnienia są szeroko mówione w literaturze i wielokrotnie były przedmiotem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i administracyjnych, ale do tej pory brak było na rynku wydawniczym pozycji o poruszanej tematyce, które opisywałyby przepisy dotyczące kompetencji, ustroju i stosunku służbowego policjantów.
Niniejszy komentarz został przygotowany z myślą o funkcjonariuszach Policji i innych służb mundurowych, urzędnikach administracji centralnej, samorządowej, a także prywatnych przedsiębiorcach. Stanowi także nieodzowną pomoc dla praktyków prawa, w tym adwokatów, sędziów, prokuratorów, radców prawnych, a także jest nieocenioną bazą wiedzy dla aplikantów oraz studentów.