Autor:
Stefański Ryszard A. ,
Daniluk Paweł ,
Gardocka Teresa ,
Giętkowski Radosław ,
Herzog Aleksander ,
Hoc Stanisław ,
Janiszowski-downarowicz Rafał ,
Kokot Rajnhardt ,
Konarska-wrzosek Violetta ,
Kosonoga Jacek ,
Kozielewicz Wiesław ,
Kunicka-michalska Barbara ,
Kutzmann Witold ,
Leciak Michał ,
Oczkowski Tomasz ,
Pohl Łukasz ,
Potulski Jacek ,
Przesławski Tomasz ,
Skorupka Jerzy ,
Skupiński Jan ,
Sobczak Jacek ,
Stefańska Blanka Julita ,
Świda Zofia ,
Walczak-żochowska Anna ,
Warylewski Jarosław ,
Witkowska-płóciennik Aneta ,
Zalewski Wojciech ,
Tytuł: Kodeks karny komentarz 2017 /beck/
Wydawnictwo: Wydawnictwo C. H. Beck
ISBN / ISSN: 83-255-9152-6
Rok wydania: 2017
Wydanie nr: 03
Ilosć stron: 1886
Stany prawne:
01/05/2017
cena netto: 332.38 zł cena brutto: 349.00 zł
cena promocyjna: 321.08 zł
Uwagi:
Stan prawny: 1 maja 2017 r.
Kodeks karny. Komentarz prezentuje w sposób wszechstronny dorobek doktryny i judykatury. Ponadto, zostało uwzględnione aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych. Nowy Komentarz obejmuje wyjaśnienia do całości przepisów zawartych zarówno w części ogólnej, szczególnej, jak i wojskowej.
W sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny pozwala zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:
- zasad odpowiedzialności karnej;
- pojęcia przestępstwa;
- systemu stosowanych środków penalnych;
- obowiązywania Kodeksu karnego w przestrzeni terytorium Polski i Unii Europejskiej, oraz
- katalogu czynów zabronionych stypizowanych w części szczególnej.
Komentarz stanowi szczegółowe i kompleksowe omówienie wszystkich zagadnień w poruszanej tematyce.
Trzecie wydanie stanowi uzupełnienie i rozszerzenie treści zawartych w wydaniu pierwszym, które cieszyło się dużym zainteresowaniem naszych Czytelników.
Niniejsze 3. wydanie, uwzględnia omówienie najnowszych zmian:
- ustawę z 11.9.2015 r., która reguluje art. 41b mówiący o zakazie wstępu na imprezę masową wydawanego przez sąd, w sytuacji popełnienia przestępstwa powiązanego z taką imprezą. Zmiana weszła w życie 26.11.2015 r.
- ustawę z 10.9.2015 r., która dostosowuje wymiar kary dla stosującego przemoc w stosunku do osoby utrudniając jej korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego przy zastrzeżeniu, że ściganie oskarżonego nastąpi na wniosek pokrzywdzonego. Zmiana weszła w życie 7.1.2016 r.
- ustawę z 9.10.2015 r. regulującą wymiar kary dla przestępstw w postaci przyjmowania, posiadania, używania i przekazywaniaśrodków płatniczych, instrumentów finansowych, papierów wartościowych, wartości dewizowych, prawa majątkowego lub innego mienia ruchomego lub nieruchomości, pochodzącego z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronione oraz podrabiania albo przerabiania polskiego bądź obcego pieniądza, polskiego albo obcego znaku pieniężnego, itp. Zmiana ta ma dwa wejścia w życie: 12.2.2016 r. oraz 23.5.2016 r.
- ustawę z 10.6.2016 r., która zmierza do realizacji kompleksowej strategii przeciwdziałania terroryzmowi, znajdującej podstawy w standardach powszechnego prawa międzynarodowego oraz europejskiego. Zmiany weszły w życie 2.7.2016 r.
- ustawę z 10.2.2017 r., która dotyczy objęcia czynów zabronionych związanych z wyłudzaniem podatku VATszczególnymi regulacjami prawa karnego powszechnego, z zachowaniem możliwości kwalifikowania ich, w przypadku mniejszej społecznej szkodliwości czynu, z przepisów Kodeksu karnego skarbowego; dodania do KK szczególnej formy tzw. fałszu materialnego dokumentu; wprowadzenia do KK przestępstwa tzw. fałszu intelektualnego; wprowadzenia postaci kwalifikowanej ww. przestępstw; złagodzenia represji karnej przy tzw. "czynnym żalu"; umożliwienia czynności operacyjnych, kontroli procesowej oraz utrwalania treści rozmów telefonicznych. Zmiany weszły w życie 1.3.2017 r.
- ustawę z 23.3.2017 r., która dotyczy wprowadzenia do polskiego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego zmian poprawiających efektywność mechanizmów służących pozbawianiu sprawców przestępstw korzyści osiągniętych z popełnienia czynów zabronionych. Zmiana weszła w życie 27.4.2017 r.
- ustawę z 23.3.2017 r., która przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, przeciwko rodzinie i opiece oraz inne zmiany, które zwiększają karnoprawną ochronę ofiar przestępstw. Zmiana wejdzie w życie 13.7.2017 r.
- ustawę z 23.3.2017 r., która dotyczy zapewnienia szerszej realizacji ochrony uprawnień alimentacyjnych przysługujących osobom uprawnionym na podstawie orzeczenia sądowego, ugody zawartej przed sądem albo innych organem lub innej umowy. Zmiana wejdzie w życie 31.5.2017 r.
- ustawę z 23.3.2017 r., który dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, a także zapewnienia możliwości skutecznego i rzeczywistego stosowania przez organy procesowe reakcji karnej w sprawach o wykroczenia poprzez wydłużenie terminów przedawnienia karalności tych czynów; wprowadzenia nowego typu czynu zabronionego jako przestępstwo – ucieczkę przed pościgiem prowadzonym przez funkcjonariusza organu uprawnionego do kontroli ruchu drogowego (kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz obligatoryjne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych); podniesienia dolnej kary pozbawienia wolności do 2 lat w stosunku do sprawcy, który spowoduje w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego wypadek, następstwem którego jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu. Zmiana wejdzie w życie 1.6.2017 r.
Ponadto komentarz uwzględnia dwie nowelizacje z 11.3.2016 r. (Dz.U z 2016 r. poz. 428 i 437), które spowodowały istotną korektę w zakresie regulacji wprowadzonych reformą z 20.2.2015 r. Zmiany dotyczą: modelu kary ograniczenia wolności, systemu dozoru elektronicznego, kary mieszanej, uchylenia dwóch instytucji o charakterze konsensualnym: umorzenia restytucyjnego oraz możliwości zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary poza sytuacjami wymienionymi w art. 60 KK, z uwagi na dobrowolne poddanie się karze lub złożenie wniosku o wydanie wyroku skazującego (art. 60a KK). Zmiany weszły w życie 15.4.2016 r.
Komentarz w sposób jasny i przejrzysty pozwala na rozwiązanie pojawiających się w praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w Kodeksie karnym. Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, niniejszy Komentarz wyróżnia się szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.
Pierwsze wydanie Komentarza do Kodeksu karnego odnoszącego się do kluczowych kwestii związanych z prawem karnym napisany został przez grono wybitnych Autorów z największych ośrodków naukowych w kraju. Dużym walorem jest fakt, iż reprezentują oni różne ośrodki naukowe i różne pokolenia prawników, co pozwala zapoznać się Czytelnikowi z przekrojowym spojrzenie na dany problem.
Niniejsza pozycja to nieodzowna pomoc dla praktyków prawa, w szczególności prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, sędziów, a także stanowi nieocenioną bazę wiedzy dla doktorantów, aplikantów zawodów prawniczych i studentów.